З-під пера мера столиці вийшло розпорядження про благоустрій урочища Чорторий, а саме островів – Труханова та Муромця

Чи віддасть Кличко дніпровські острови на розтерзання "МАФовикам-затійникам"

Ще зарано говорити, що саме зроблять з цими островами. Кличко лише днями підписав відповідний документ, і єдине, що поки відомо – це те, що комунальне підприємство "Київський центр розвитку міського середовища" проводить архітектурний бліц-конкурс, на якому мають визначити кращу передпроектну пропозицію з благоустрою центральної частини урочища Чорторий в межах островів Муромець та Труханів. При цьому конкурс є закритим. Щоправда, чиновники обіцяють, що виставка конкурсних проектів триватиме в приміщеннях Київської міської державної адміністрації і Департаменту містобудування та архітектури протягом двох тижнів.

Благоустрій двох найбільших островів столиці мають влаштувати в рамках "Стратегії розвитку Києва до 2025 року". Зробити це хочуть, з одного боку, "з метою збереження та відновлення історичного середовища, а з іншого, задля "створення комфортного, рекреаційного простору" на островах.

Острів Муромець фактично розташований між північними частинами житлових масивів Оболонь та Троєщина, саме на ньому розташована більша частина Парку Дружби народів. Труханів лежить між південнішими частинами тих же Оболоні та Троєщини та між Подолом та Воскресенкою та мікрорайоном Райдужним (або ж Воскресенськими та Русанівськими садами). Від Муромця його відділяє невеличка протока Бобрівня або ж річка Небишівка, або ж канал Пробитець, через який перекинуто пару місточків. І від лівого берега острови відділені протокою Десенкою або ж Чорториєм.

В умовах бліц-конкурсу чиновники прописали, як мають розвивати територію островів. Наприклад, автори проектів мають реалізувати "потенціал ландшафту та пейзажу для формування високопривабливої рекреаційно-туристичної зони" і продемонструвати "дбайливе ставлення до історично значимої території". Поруч з цим чиновники вже на початковому етапі думають про гроші: у документі вказано, що реалізація благоустрою островів Муромець та Труханів надасть можливість наповнити бюджет міста в разі залучення інвестицій та використання території у розважальних цілях.

Зрозуміло, що ніхто з бізнесменів просто так не буде вкладати кошти у розвиток зони відпочинку на островах – принаймні, поки що далі кількох розважально-відпочивальних локацій на початку Парку Дружби народів справа не дійшла, і острови лишаються чудовим куточком дикої природи, доступної для будь-кого з киян та гостей столиці. Разом з тим, земля ця є ласою, і з кожним роком на островах більшає територій за високими парканами невідомого походження. А якщо у Кличка запропонують казкові умови, гроші потечуть рікою – і хочеться вірити, що до бюджету столиці теж. Тим більше, що на "відкуп" бізнесменам мають віддати аж 23 гектари землі: саме на такій території в рекреаційній зоні парку культури та відпочинку "Дружби народів" хочуть провести так званий благоустрій.

Зараз на цій території з благ цивілізації є лише електроенергія, але згодом планують будівництво каналізаційних насосних станцій. Можна припустити, що інженерні комунікації підведуть за бюджетні кошти, а потім вже інвестори прийдуть на усе готове. Бо як є каналізація – з'явиться і те, звідки в ту каналізацію будуть зливати.

А тепер найцікавше. Згідно чинного Генплану столиці, на території, яку віддають під благоустрій, можуть бути створені туристичні маршрути чи оглядові майданчики, а також туристичні стоянки. Згідно того ж Генплану, в урочищі Чорторий можуть розміщуватися пункти громадського харчування. Тобто фактично тут можна набудувати ресторанів, що вже не має нічого спільного з єднанням з природою. Але більше лякає те, що тут можна також розміщувати малі архітектурні форми, що в народі називаються МАФами. Звичайно, чиновники, як завжди, будуть розповідати про те, що розроблять схему розміщення кіосків, і усе буде гарно. Але на ділі МАФи по-київськи "виходять з-під окнтролю" і стають справжнью трагедією будь-якого середовища. Згадаємо хоча б, як Кличко дав відмашку встановлювати кіоски столичному монополісту з виробництва хліба. І хлібні МАФи "поперли": їх ставили і на зелених зонах, і на тротуарах, і будь-де.

Звісно, сьогодні про засилля МАФів у урочищі Чорторий говорити зарано, але напружитися варто. Адже розпорядження Кличка фактично дає старт з освоєння столичних островів. Поки йдеться про 23 гектари, але в документах регулярно вказується, що загальна площа острова – близько 400 гектарів. Хто знає, які наслідки у майбутньому будуть від такого освоєння. Ті ж висотки у Києві частенько будують без будь-яких документів, і Кличко не поспішає зупинити цю вакханалію. Та й виникає питання, що краще: "розвинути потенціал", влаштувавши "благоустрій", чи лишити природу незайманою, вигнавши з островів тих, хто вже встиг самовільно захопити там ласі шматочки.

А природа там така, що варта дбайливого ставлення. На території островів, наприклад, живуть комахи, занесені до Червоної книги України. Тут є птахи, значна кількість яких є рідкісними або зникаючими. Поки усе це захищено "званням" Регіонального ландшафтного парку "Дніпровські острови", який Київрада створила у 2004 році. Загальна площа парку більше 1200 гектарів, і це дійсно ласий шматок для бізнесменів.

Джерело:Depo. Денис Гонтар

 (Не обов'язково, не публікується)

— Введіть сюди символи з картинки