Як відомо, соціальні відносини щодо розміщення елементів благоустрою в місті Києві є досить актуальною, вистражданою та серйозною проблемою як для підприємців що є власниками малих архітектурних форм та тимчасових споруд у місті Києві так і для самої місцевої влади.

З одного боку, безсоромне нагромадження кіосків, торговельних майданчиків, зупинкових комплексів, що не відповідають жодним санітарним і протипожежним вимогам і стандартам. З іншого боку, показові демонтажі об'єктів благоустрою, які влаштовують місцеві органи самоврядування, прикриваючись відсутністю відповідних правовстановлювальних документів у вищезазначених підприємців, що все разом за своєю сукупністю починає нагадувати «полювання на ворогів Народу», що мало місце у радянські час
и.


Приклади із практики:


1 Дарницький район м. Києва
2 Голосіївський район 


Дарницький район м. Києва
Кафе у літній період розмістило для відвідувачів на прилеглій до об'єкту (належній кафе) території літній майданчик, який складався зі столиків, стільців і парасольки. Відділом контролю за благоустроєм Дарницької районної у м. Києві державної адміністрації (Дарницька райдержадміністрація) було видано й направлено на адресу кафе Припис про демонтаж майданчика у зв'язку з відсутністю проектно-дозвільної документації на нього. А за кілька днів на території кафе з'явився представник відділу благоустрою в супроводі працівників МВС і вантажників і належні кафе меблі були вивезені в невідомому напрямку. При цьому жодних документів, які б могли бути підставою для вилучення майна, належного кафе, пред'явлено не було. Як з'ясувалося згодом, таких документів і не існувало. Окрім того, при вивезенні майна не було складено жодних документів, які б зафіксували перелік майна, що вилучалося, та й сам факт такого вилучення.


Висновок юристів Асоціації Київ-МАФ
Враховуючи вищезазначене слід акцентувати те, що працівники Дарницької райдержадміністрації вилучили майно кафе без будь-яких на це підстав. Зважаючи на ситуацію, яка склалася, в такому випадку може йтися про порушення кримінальної справи за фактом викрадення майна і, враховуючи факт, що до протиправного вилучення майна причетні службові особи райдержадміністрації, благоустрій - за фактом скоєння службового злочину.

Принагідно зазначаємо, що у тому випадку коли захисту у правоохоронних органів Вам так і не вдалося знайти, необхідно звернутися до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом про визнання протиправним і скасування Припису про демонтаж літнього майданчика, а також визнання протиправними дій посадових осіб Дарницької райдержадміністрації по примусовому демонтажу літнього майданчика.

Додатково повідомляємо, що Головне управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища Київської міськадміністрації у відповідь на підготовлений МГО «Асоціації Київ-МАФ» запит повідомило, що парасолі, столи й стільці не віднесено до малих архітектурних форм.

Таким чином, шанси на судовий захист від свавілля органів місцевого самоврядування у підприємця є, однак такий шлях є досить складним, довготривалим і тому малодоступним для більшості власників МАФів.

Голосіївський район
25.06.2009 року близько 10-00 години в Голосіївському парку відбувався примусовий демонтаж літнього майданчику сезонної торгівля з прохолодних напоїв. Особи, що здійснювали демонтаж, документів, підтверджуючих право на здійснення демонтажу, та службових посвідчень не надавали, але долучили до здійснення демонтажу представників підрозділів Міністерства внутрішніх справ. Представник МВС, одягнений у штатську форму, надавав вказівки патрульній службі щодо демонтажу приватної власності та зупинення власника майна, що мав на меті захистити своє майно від крадіжки, на запитання щодо пред'явлення службового посвідчення, відповідав, що він є просто фізичною особою, яка «прогулюються» по парку. У власника майна, який мав на момент здійснення демонтажу об'єкту всі відповідні дозвільні документи, тим самим посвідчуючи право знаходження сезонного майданчика у Голосіївському парку, ніхто з осіб здійснювавших демонтаж не запитав.

На протязі 5 годин суб'єкт господарювання, представники громадських об'єднань, у тому числі представники МГО «Асоціація Київ-МАФ», з працівниками міліції районного управління МВС Голосіївського р-ну змушені були охороняти приватну власність від крадіжки, неправомірних посягань та відстоювати права громадянина щодо приватної власності, гарантованих Конституцією України та іншими законами.

Представники Головного управління контролю за благоустроєм міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) після «військових баталій» щодо законності вчинених дій (щодо котрих відповісти не змогли) вимушені були повернути власнику примусово демонтоване майно.