Проект рішення Київської міської ради «Про обмеження реалізації алкогольних, слабоалкогольних напоїв та пива на території міста Києва»

Повідомлення про оприлюднення

Відповідно до статей 9, 13 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об’єднань, депутатська фракція «Об’єднання «Самопоміч» у Київській міській раді повідомляє про оприлюднення проекту регуляторного акту – рішення Київської міської ради «Про  обмеження реалізації алкогольних, слабоалкогольних напоїв та пива на території міста Києва».

Головним розробником регуляторного акта є депутатська фракція «Об’єднання «Самопоміч» у Київській міській раді.

Проект рішення розміщений в мережі Інтернет за адресою: http://kievcity.gov.ua (в розділ: «Адміністрація», підрозділі «Регуляторна діяльність», «Оприлюднення проектів регуляторних актів»).

Даний проект рішення підготовлений з метою реалізації у місті Києві державної політики щодо попередження вживання серед населення алкогольних напоїв, слабоалкогольних напоїв і пива, визнання здоров’я людини найвищою соціальною цінністю та врегулювання правових відносин суб’єктів господарювання.

Зауваження та пропозиції приймаються протягом одного місяця з дня офіційного опублікування цього проекту у письмовому або електронному вигляді за адресами:

Поштова адреса: 01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36, депутатська фракція «Об’єднання «Самопоміч» у Київській міській раді.

Електронна адреса: samopomich.partia@gmail.com


Проект

Відповідно до Конституції України, законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про столицю України – місто-герой Київ», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту населення від впливу шуму», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обмеження споживання та продажу пива та слабоалкогольних напоїв», «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності»,Статуту територіальної громади міста Києва, постанови Кабінету Міністрів України від 30.07.1996 року № 854 «Про затвердження Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями», постанови Кабінету Міністрів України від 29.08.2002 року № 1266 «Про затвердження Порядку визначення виробників і покупців спирту та здійснення контролю за його обігом», постанови Кабінету Міністрів України від 15.06.2006 року № 833 «Про затвердження Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування населення», розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року № 1209-р «Про схвалення Концепції реалізації державної політики у сфері профілактики правопорушень на період до 2015 року», рішення Київської міської ради від 29.12.2011 року № 1003/7239 «Про звернення депутатів Київської міської ради до Президента України, Верховної ради України та Кабінету міністрів України», Кодексу України про  адміністративні правопорушення, з метою реалізації у місті Києві державної політики щодо попередження вживання серед населення алкогольних напоїв, слабоалкогольних напоїв і пива, визнання здоров’я людини найвищою соціальною цінністю та врегулювання правових відносин суб’єктів господарювання, Київська міська рада

 ВИРІШИЛА:

Обмежити торгівлю алкогольних, слабоалкогольних напоїв та пива на території міста Києва у стаціонарних об’єктах торгівлі, малих архітектурних формах та у закладах торгівлі, розміщених в окремих будівлях, крім закладів ресторанного господарства, шляхом заборони їх реалізації у період з 22.00 години вечора до 10.00 години ранку щоденно, враховуючи вихідні дні та свята.

 1. Дія цього рішення поширюється на всіх суб'єктів господарювання на території міста Києва незалежно від форм власності, які зареєстровані в установленому порядку і мають ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, отриману згідно з вимогами законодавства.
 2. Суб’єктам господарювання міста Києва рекомендувати інформувати покупців про прийняте Київською міською радою рішення щодо заборони реалізації алкогольних, слабоалкогольних напоїв та пива на території міста Києва у період з 22.00 години вечора до 10.00 години ранку щоденно, враховуючи вихідні дні та свята.
 3. Департаменту промисловості та розвитку підприємництва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) доручити довести вимоги цього рішення до відома всіх суб'єктів  підприємницької діяльності на території міста Києва, які підпадають під його дію.
 4. Департаменту освіти і науки, молоді та спорту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) доручити провести у шкільних та вищих навчальних закладах всіх рівнів акредитації у місті Києві роз’яснювальну роботу про шкідливий вплив алкогольних, слабоалкогольних напоїв та пива на організм людини й переваги здорового способу життя. 
 5. Головному управлінню МВС України в м. Києві рекомендувати  активізувати роботу щодо посилення контролю за дотриманням вимог статей 178, 182 Кодексу України про адміністративні порушення з метою недопущення розпивання пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту та в інших заборонених законом місцях, появи в громадських місцях у нетверезому стані, сприяти захисту населення від шкідливого впливу шуму та дотриманню правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях.
 6. Контролюючим органам  рекомендувати вживати заходів до суб’єктів господарювання міста Києва, які порушують заборону обмеження реалізації алкогольних, слабоалкогольних напоїв та пива, встановлену цим рішенням, шляхом звернення до  відповідного органу ліцензування з рекомендацією щодо позбавлення суб’єкта господарювання ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями.
 7. Органу, що здійснює видачу ліцензій на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, рекомендувати здійснити проведення перевірок суб’єктів господарської діяльності міста Києва щодо виконання вимог цього рішення. Про результати таких перевірок інформувати виконавчий орган Київської міської ради (Київську міську державну адміністрацію).
 8. Київському міському голові доручити протягом місяця розробити та подати Київській міській раді на розгляд план заходів з реалізації цього рішення із залученням правоохоронних органів.
 9. Виконавчому органу Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації) доручити щоквартально надавати на розгляд депутатського корпусу Київської міської ради звіт про виконання цього рішення.
 10. Виконавчому органу Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації) забезпечити офіційне оприлюднення цього рішення у засобах масової інформації комунальної форми власності.
 11. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію Київради з питань торгівлі, підприємництва та регуляторної політики, постійну комісію Київради з питань освіти, науки та інноваційної політики, постійну комісію Київради з питань сім’ї, молоді та спорту.

 

                                  Київський міський голова                                                   В. Кличко

 

Подання:

 

Голова депутатської фракції

«Об’єднання «Самопоміч»                                                                С. Гусовський

 

Погоджено:

Постiйна комiсiя Київради з питань торгівлі,

підприємництва та регуляторної політики                        

 

голова                                                                                                      А. Карпенко

 

секретар                                                                                                  О. Овраменко

 

 

Постійна комісія Київради

з питань освіти, науки та інноваційної політики

 

голова                                                                                                     Н. Шульга

 

секретар                                                                                                 Н. Чумкова

 

Постійна комісія Київради з

питань з питань сім’ї, молоді та спорту

 

голова                                                                                                   В. Даниленко

 

секретар                                                                                               Л. Костенко

 

В.о. начальника управління правового

забезпечення                                                                                      В.Слончак

 

Директор Департаменту промисловості

та розвитку підприємництва  Київської

міської державної адміністрації                                                  Л. Денисюк


Аналіз регуляторного впливу

Підготовлений відповідно до вимог статей 9, 13 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності»  депутатською фракцією «Об’єднання «Самопоміч», за ініціативи голови Постійної комісії з питань освіти, науки та інноваційної політики Київради Наталії Шульги.

Визначення та аналіз проблеми, яку передбачається розв’язати шляхом державного регулювання

Торгівля алкогольними, слабоалкогольними напоями та пива на даний момент у місті Києві здійснюється цілодобово переважно у стаціонарних об’єктах торгівлі, малих архітектурних формах та у закладах торгівлі, розміщених в окремих будівлях, що становить загрозу здоров’ю населення, загостренню соціальних, правових, екологічних та економічних наслідків від алкоголізму, а отже може нанести суттєву шкоду всім віковим групам киянам.  Проблема алкоголізму у місті Києві на даний час залишається актуальною та набуває все більш небезпечних для суспільства форм та проявів.

Порядок реалізації алкогольних напоїв в Україні регламентується законами України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обмеження споживання і продажу пива та слабоалкогольних напоїв», Правилами роздрібної торгівлі алкогольними напоями. Відповідно до ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до делегованих повноважень виконавчих органів місцевого самоврядування належить встановлення зручних для населення режимів роботи за погодженням з власниками розташованих на відповідній території підприємств та організацій сфери послуг незалежно від форм власності. З метою впровадження державної політики щодо попередження вживання серед дорослого населення, підлітків і молоді алкогольних напоїв назріла нагальна необхідність нормативного врегулювання цього питання.

За своїми ознаками цей проект рішення Київської міської ради належить до регуляторних актів, оскільки регулює адміністративні та господарські відносини між суб’єктами господарювання, територіальною громадою міста Києва та міською радою.

Відповідно до законів України «Про місцеве самоврядування», «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» з метою дотримання принципів державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності, проект рішення розроблено фракцією «Об’єднання «Самопоміч»  для проведення процедури оприлюднення та обговорення.

Цілі державного регулювання

1) впорядкування обігу алкогольних напоїв, слабоалкогольних напоїв та пива серед населення столиці;

2) удосконалення врегулювання правових відносин між суб’єктами господарювання та органами місцевої влади;

3) зниження споживання алкогольних, слабоалкогольних напоїв та пива, попередження правопорушень, пов’язаних із зловживанням алкоголю;

4) стимулювання здорового способу життя.

Визначення та оцінка всіх прийнятих альтернативних способів досягнення зазначених цілей, наведення аргументів щодо переваги обраного способу

Відповідно до вимог законів України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту населення від впливу шуму», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обмеження споживання та продажу пива та слабоалкогольних напоїв», постанови Кабінету Міністрів України від 30.07.1996 року № 854 «Про затвердження Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями», постанови Кабінету Міністрів України від 29.08.2002 року № 1266 «Про затвердження Порядку визначення виробників і покупців спирту та здійснення контролю за його обігом», постанови Кабінету Міністрів України від 15.06.2006 року № 833 «Про затвердження Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування населення», розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року № 1209-р «Про схвалення Концепції реалізації державної політики у сфері профілактики правопорушень на період до 2015 року», рішення Київської міської ради від 29.12.2011 року № 1003/7239 «Про звернення депутатів Київської міської ради до Президента України, Верховної ради України та Кабінету міністрів України», встановлено місця, де обмежено роздрібну торгівлю алкогольною продукцією. Водночас Закон України «Про державне регулювання виробництва і обороту спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і  тютюнових виробів» не дає повноважень місцевій владі встановлювати обмеження на торгівлю пива і алкогольних напоїв, окрім святкових днів та масових заходів.

Однак, враховуючи ситуацію зі зростанням алкоголізму в Києві та статистику правоохоронних органів, Київська міська рада зобов’язана передбачити досягнення балансу інтересів підприємництва та населення у сфері профілактики та протидії проявам пияцтва й алкоголізму на території міста, усунення порушень громадського правопорядку у нічний час доби, культивування здорового способу життя.

Регуляторного акта, який діє на території міста Києва та метою якого є врегулювання обігу алкогольних напої, слабоалкогольних напоїв та пива з урахуванням потреб громади, досі немає.

Альтернативним способом врегулювання цієї проблематики могло б стати внесення змін до законів України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» шляхом введення більш жорстких вимог до місць торгівлі алкогольними, слабоалкогольними напоями та пивом шляхом введення  заборони продажу зазначених груп товарів у тимчасових спорудах, передбачивши їх реалізацію виключно в стаціонарних закладах торгівлі. Також слід було б передбачити ширші повноваження органів місцевого самоврядування в частині регулювання зручного для населення режиму роботи підприємств торгівлі, ресторанного господарства та сфери послуг.

Визначення очікуваних результатів прийняття акта

Прийняття регуляторного акта сприятиме припиненню зростання алкогольної залежності серед населення, збереженню здоров’я киян, зменшенню рівня злочинності, забезпечить громадський спокій у нічний час.

Механізм реалізації мети та заходи, що забезпечать розв’язання визначеної проблеми шляхом прийняття запропонованого регуляторного акта

Проект регуляторного акту – рішення Київської міської ради «Про  обмеження реалізації алкогольних, слабоалкогольних напоїв та пива на території міста Києва» буде оприлюднений з метою одержання зауважень і пропозицій громадськості.

Пропонується:

- обмежити торгівлю алкогольних, слабоалкогольних напоїв та пива на території міста Києва у стаціонарних об’єктах торгівлі, малих архітектурних формах та у закладах торгівлі, розміщених в окремих будівлях, крім закладів ресторанного господарства, шляхом заборони їх реалізації у період з 22.00 години вечора до 10.00 години ранку щоденно, враховуючи вихідні дні та свята;

- поширити дію цього рішення на всіх суб'єктів господарювання на території міста Києва незалежно від форм власності, які зареєстровані в установленому порядку і мають ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, отриману згідно з вимогами законодавства;

- суб’єктам господарювання міста Києва рекомендувати інформувати покупців про прийняте Київською міською радою рішення щодо заборони реалізації алкогольних, слабоалкогольних напоїв та пива на території міста Києва у період з 22.00 години вечора до 10.00 години ранку щоденно, враховуючи вихідні дні та свята;

- департаменту промисловості та розвитку підприємництва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) доручити довести вимоги цього рішення до відома всіх суб'єктів  підприємницької діяльності на території міста Києва, які підпадають під його дію.

- департаменту освіти і науки, молоді та спорту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) доручити провести у шкільних та вищих навчальних закладах всіх рівнів акредитації у місті Києві роз’яснювальну роботу про шкідливий вплив алкогольних, слабоалкогольних напоїв та пива на організм людини й переваги здорового способу життя; 

- головному управлінню МВС України в м. Києві рекомендувати активізувати роботу щодо посилення контролю за дотриманням вимог статей 178, 182 Кодексу про адміністративні порушення з метою недопущення розпивання пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту та в інших заборонених законом місцях, появи в громадських місцях у нетверезому стані, сприяти захисту населення від шкідливого впливу шуму та дотриманню правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях;

-  контролюючим органам  рекомендувати вживати заходів до суб’єктів господарювання міста Києва, які порушують заборону обмеження реалізації алкогольних, слабоалкогольних напоїв та пива, встановлених цим рішенням, шляхом звернення до  відповідного органу ліцензування з рекомендацією щодо позбавлення суб’єкта господарювання ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями;

-  органу, що здійснює видачу ліцензій на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, рекомендувати здійснити проведення перевірок суб’єктів господарської діяльності міста Києва щодо виконання вимог цього рішення. Про результати таких перевірок інформувати виконавчий орган Київської міської ради (Київську міську державну адміністрацію);

- Київському міському голові рекомендувати протягом місяця розробити та подати Київській міській раді на розгляд план заходів з реалізації цього рішення із залученням правоохоронних органів;

- виконавчому органу Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації) доручити щоквартально надавати на розгляд депутатського корпусу Київської міської ради звіт про виконання цього рішення.

Очікувані результати прийняття акта

Для населення міста Києва:

- збереження та покращення здоров’я;

- зменшення негативного впливу алкоголю на населення;

- зниження рівня злочинності.

Для Київської міської ради:

- визнання здоров’я киян найвищою соціальною цінністю;

- реалізація державної політики щодо попередження вживання серед населення алкогольних напоїв, слабоалкогольних напоїв і пива;

- дотримання громадського правопорядку, зменшення кількості правопорушень, скоєних в стані алкогольного сп’яніння;

- зменшення скарг від мешканців міста щодо порушення правил дотримання тиші в громадських місцях.

Для суб’єктів господарювання:

- підвищення культури обслуговування покупців;

- створення цивілізованих правил торгівлі алкогольною продукцією.

Термін дії регуляторного акта

При змінах у законодавстві України, які можуть впливати на дію запропонованого регуляторного акта, до нього будуть вноситись відповідні зміни та доповнення.

Термін дії запропонованого проекту регуляторного акта необмежений.

Ризик впливу зовнішніх чинників на дію регуляторного акта

Прийняття змін до законодавства України.

Відстеження результативності регуляторного акта у разі його прийняття

Базове, повторне та періодичне відстеження результативності цього регуляторного акта здійснюватиметься відповідно до вимог статті 10 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» на офіційному веб-сайті Київської міської ради.

Для відстеження результативності регуляторного акта застосовуватимуться  статистичні дані, результати перевірок.

Пропозиції та зауваження до проекту рішення Київської міської ради і аналізу впливу регуляторного акта приймаються протягом 30 днів від дня його оприлюднення на офіційному веб-сайті Київської міської ради на електронну пошту: samopomich.partia@gmail.com, або письмово за адресою:  вул. Хрещатик. 36, м. Київ.